Ретельно дослідивши текст з історії психлікарні http://zhurnal.lib.ru/m/miljawskij_w_m/doc223.shtml, посилання на який дав 23q (дякую), я прийшов висновку, що це, все-таки, баня-прачка (банно-пральний корпус). Пан Мілявський згадує там будівництво бані-прачки в 1905 році, що архітектурно відповідає зовнішності цього будинку. Зверніть увагу на цей перелік:
В 1899 - 1900 гг. выстроен каменный корпус для 40 беспокойных больных и дом для заведующего колонией..
В 1901 году завершено строительство ещё 6 зданий; в том числе каменной кухни с пекарней на 600 человек и двух казарм для прислуги.
В 1902 году возведен каменный корпус для 60 беспокойных женщин.
В 1905 году - здание бани-прачечной. И в 1906 году - каменный корпус для 60 беспокойных мужчин с тремя квартирами на антресолях..
В 1912 году колония была телефонизирована.
В 1913 году - электрифицирована.
Які ще аргументи.
Пристройка-апендікс з заднього двору дуже схожа на котельню для бані з воротами для підвозу дров. Бовдур (подивіться, як будете там гуляти) вельми потужний. Ліва частина будинку (якщо стати обличчям до фасаду) ізольована від центральної і правої, тобто котельня (топочна) була ізольована від приміщень бані-прачки.
В середині будинку є віконечко в стіні, дуже схоже на віконечка, які робляться в прачках - для видачі випраної білизни. Вхід в цю частину будинку теж був окремий (з боку лікарні). Ще один окремий вхід з боку лікарні в ізольоване від решти приміщення може свідчити про наявність санпропускника - хворих на шкірно-венеричні хвороби "прали" окремо.
Зверніть також увагу на кабінки, схожі на душові кімнати, яких я нарахував три. Це теж кагбе говоріт нам.
Ну і, дійсно, місцеві жителі і персонал лікарні таки називають цей будинок прачкою.
На фотографії 2003 року (дивіться перший пост Ялини) видно, що в будинок заведено потужну газову трубу великого діаметру - свідчення того, що то була газифікована баня-прачка вже за радянські часи. На фотографіях пізнішого терміну ця труба зникає (туди, куди зникають і залізні каруселі з дитячих площадок, і каналізаційні люки - туда, куда уехал цирк и куда уходит детство. Простите за припадок лирики:). До речі, коли я тут лазив в 2003-му, тут було багато всякого залізячча, задяки якому можна було б здертись на другий поверх і побачити ту саму кімнату з малиною і деревами. Тоді ще був дах, до речі. Зараз вже й дах розібрали.
черешня: Домік не вічний, може й не достояти до нашого візиту.
Це точно. На домік вже хтось поклав своє феодальне око. В 2008 році, коли я приїхав сюди влітку, домік було обнесено монтажним парканом, навкруги була купа техніки (крани, екскаватори), стояли будівельні вагончики, в тому числі будка охорони. Мабуть так звана криза змусила залізну п’яту олігархії відступити від будинку, бо в 2009 від всієї цієї техніки і слід простив. Але ж чи надовго. Отже, не гайте час.
А ще... А ще ось (треба було в офтоп, та ладно):
Це уривок з мого листа пану Мілявському, автору "Історії полтавської психіатричної лікарні" (на жаль, лист повернувся за неіснуванням такого імейлу):
...А еще было бы интересно узнать такие моменты:
- история и судьба кладбища психбольницы (где оно было и куда исчезло? Вы о нем упоминаете в своей книге)
- историю других построек ПОПБ им. Мальцева (там на территории находятся еще с десяток старинных зданий, включая мужское хроническое отделение (одноэтажный дом с колоннами), 6-ку, здание на котором написано "физио-терапевтический корпус", старинное двухэтажное здание, которое видно с диканськой трассы (возле самого забора). Когда построены эти здания и что в них изначально находилось? Какое из сохранившихся зданий самое старое?
Еще Вы упоминаете о расстреле психически больных на опушке Гришковского леса во время немецкой оккупации Полтавы (на карте Полтавы в микрорайоне Половки значится "Гришкин лес"). Отмечено ли это место каким-либо памятным знаком? В районе улицы Космическая (за микрорайоном Половки, близ северо-западной околицы села Яр, возле недействующего военного склада ГСМ) в лесу есть могила полтавчан, расстрелянных в годы ВОВ. Это то самое место? Ведь в то время микрорайона Половки не существовало и Гришкин лес простирался сплошь от современного Супруновского промузла до села Пушкаревки и села Рябухи. Половки построены на месте тогдашнего Гришкиного леса, разорвав лес на две части - одна часть леса оказалась сбоку от улицы Велико-Тырновской (именно она обозначена на карте как Гришкин лес), а другая - сбоку от улицы Примакова (в этой части леса, если перейти ручей и подняться вверх и находится братская могила расстрелянных полтавчан (по-моему даже с фамилиями, но может и без). Как можно идентифицировать место расстрела психически-больных сегодня?