Полтавські хлопчаки, мов зачаровані, уважно слухають чоловіка у військовій формі. Зазвичай непосидючі, вертляві й неуважні на уроках, на стоянці літаків дальньої авіації вони бояться проґавити бодай слово останнього командира 185-го гвардійського важкого бомбардувального авіаційного полку, полковника запасу Валерія Верескула. Принишклі, із палаючими від захоплення оченятами, здається, вони готові слухати свого екскурсовода годинами. Малечу цікавить усе — скільки пального потрібно, щоб підняти в небо потужний бомбардувальник, скільки ракет він може взяти на борт, на які дистанції літають ці сріблясті красені… Та найбільше щастя для хлопчаків — доторкнутися до літака, котрий і сьогодні випромінює міць та силу, посидіти у кабіні за штурвалом, уявивши себе асом і кращим снайпером дальньої авіації. Сюди вони ладні приходити ще й ще, слухати про літаки і льотчиків, щоб і собі захворіти небом… І навіть не здогадуються ці щасливі хлопчаки, що Полтаві знову, уже вкотре, хочуть обтяти крила.
Безкрила мирна Україна
У Радянському Союзі Полтава вважалася однією зі столиць дальньої авіації. Тут по праву пишалися 13-ю авіадивізією та одним з найбільших військових аеродромів зі злітно-посадковою смугою у 3 тисячі метрів завдовжки, що могла приймати будь-які літаки. А ще у Полтаві базувалися бомбардувальники ТУ-22М3 — на той час останнє слово авіаційної техніки. На Заході ці літаки, що несли на борту ядерну зброю і могли знищити не просто одну окрему країну, а цілий континент, боялися й поважали. А тому в класифікації НАТО їм дали співзвучне прізвисько «backfire» — «вогненний слід».
Та для молодої України така потужна техніка виявилася важким тягарем. Тож уперше Полтаві крила обрізали на початку нового тисячоліття. У рамках українсько-американської Угоди про ліквідацію стратегічних ядерних озброєнь, зокрема й стратегічних бомбардувальників. У лютому 2006 року на полтавському військовому аеродромі розрізали останній бойовий бомбардувальник ТУ-22М3. «Страта» останнього літака у Полтаві була обставлена помпезно: приїхали високі чини Міністерства оборони, тодішній посол Сполучених Штатів Америки в Україні. Навіть шампанське пили — за мирну Україну. А заодно й за втрату Полтавою колишньої авіаційної слави: від двох авіаполків — 185-го гвардійського та 226-го — залишилася лише військова комендатура…