Другою легендарною подією у вересневих зіткненнях УПА з німцями на Волині стали бої в Загорові. 11 вересня 1943 р. неподалік православного монастиря Різдва Пресвятої Богородиці несподівано була атакована німецьким каральним відділом чота особливого призначення Андрія Марценюка-”Берези” (44 бійці, озброєні стрілецькою зброєю, трьома ручними кулеметами, станковим кулеметом “Максим”, легкими мінометами й ручними гранатами) із куреня П.Антонюка-”Сосенка”. Повстанці відійшли за монастирські мури і вчинили шалений опір наступаючому противнику. Розуміючи, що взяти штурмом монастирські стіни буде доволі складно, німці викликали на допомогу авіацію. Три бомбардувальники розбомбили монастир, однак штурм, який німці розпочали після бомбардування, був відбитий. Після цілого дня боїв о 2 годині ночі, під покривом туману повстанці здійснили відчайдушну спробу прориву. Вирватися вдалося 12, троє сховалося в нішах і підвалах монастиря, 29 загинуло в бою.
Наприкінці вересня 1943 р. черговий успіх у боротьбі з німцями отримано в Галичині. Чота УНС “Скуби” на дорозі Космач – Коломия організувала засідку, до якої потрапило чотири вантажівки з німцями. У перехресному вогні гітлерівці, за українськими даними, втратили до сімдесяти осіб убитими.
Загалом же під час боїв і сутичок з окупантами у червні–вересні 1943 року загинуло 1237 українських повстанців і понад 3 тисячі гітлерівців і їх союзників. Наслідком успішної боротьби УПА з німецькими окупантами, стало намагання націоналістів узяти під свій повний контроль суцільні території, в тому числі й захопивши районні центри. Володимирець, Степань, Висоцьк, Добровиця, Людвипіль, Мізоч, Камінь-Каширський, Держане по черзі побували під контролем відділів УПА, але для утримання їх на довший час сил у командування Повстанської армії не вистачало. Тому “повстанські республіки”, головним чином, виникали у сільській місцевості – там, де поблизу були великі лісові масиви (Кременеччина, Ковельщина, Степанщина, Деражненщина, Кореччина, район Володимира-Волинського тощо).
Масштабні антиповстанські акції провели німці впродовж 2-3 листопада 1943 р. Впродовж першого дня акції авіація розбомбила містечко Степань, після чого його розграбували поліційні відділи, тоді ж було спалено райцентр Рафалівка й село Великі Осинці. Наступного дня гітлерівці пацифікували містечко Деражня, де загинуло 250 мирних мешканців. 3 листопада каральна група прочесала населений пункт Стидиньський, у якому під час акції було вбити 249 осіб. 3 листопада важкі бої з німцями велися рівночасно і в районі Колок, де були розташовані крупні повстанські бази. Під час боїв за Колки гітлерівці використовували авіацію, артилерію і повітряний десант. Карателям вдалося розбити з’єднання УПА й витіснити їх в сусідні райони. 10 листопада крупні антиповстанські облави проводилися німцями в районі міста Володимирця. Їхніми жертвами стало п’ятдесят підпільників.
Посилення німецького терору і натиску на УПА помітила радянська партизанська розвідка. 14 листопада 1943 р. у донесенні керівника рівненських партизанських з’єднань В.Бегми до Українського штабу партизанського руху відзначалося: “Останнім часом німці активно ведуть боротьбу з націонаілстами”. Більш детально проблема німецького натиску розкривалася в наказі № 7 коменданта Воєнної Округи “Турів” від 16 листопада 1943 р. “В останніх часах німці посилили сильно кампанію винищування відділів УПА. В акціях беруть участь літаки і танки. Хвиля німецького нищення і терору охопила всі простори між Горинню і Стиром. На Цуманщині, Колківщині та інших сусідніх районах повно німецького війська. Все граблять і палять. Не лишають нікого і нічого. По селах дуже шукають за криївками. Населення під сильним німецьким терором показує місце криївок. Акцію ведуть широко і на довгу скалю”.
Протягом жовтня-листопада УПА й УНС мала 47 боїв із німцями, а сільська самооборона 125 сутичок. У важких боях з переважаючим ворогом, у жовтні–листопаді 1943 року, повстанці знищили понад півтори тисячі німців. Втрати упівців та УНС (без сільської самооборони й мирних мешканців) сягнули 414 осіб убитими.
Найбільші сутички і бої з німцями в обороні українських сіл відбулися 13 лютого 1944 р. коло Бродів, 24 лютого біля Городенки, 2 березня неподалік Бережан, 12 березня в Чортківському районі, 14-15 березня коло села Болшівці на Тернопільщині, 24 березня в районі містечка Долина, 26 березня на Бережанщині, 3 травня неподалік Радехова, 4-5 травня біля Перемишлян, 3 і 5 травня біля Станіславова (Івано-Франківська) і Калуша, 9 травня у Сокальському районі. Важких втрат у боях із німцями в районі Рави-Руської зазнали сотні “Яструба” й “Морозенка” 11 травня 1944 р. Повстанці втратили 59 людей убитими, пораненими і полоненими, карателям вдалося захопити склади зі зброєю, боєприпасами та продовольством. 15 травня оборонні бої з німцями відбувалися в селах біля Станіславова (повстанці втратили 13 людей полоненими), 25 травня коло Торочина (загинуло сім повстанців), 27-29 червня неподалік Рогатина (партизани втратили шість осіб). Наприкінці липня 1944 р. німці здійснили дві масштабні каральні акції – проти повстанців в районі Самбора (на старшинську школу), де в боях загинуло сім курсантів і двадцять атакуючих німців, та коло села Набріж Львівської області, де карателям вдалося розбити повстанську сотню військової округи “Буг”, яка втратила 50 осіб убитими.