22 березня в Полтаві відбулася презентація історичної книги Степана Петелицького: «До Освенціму за Україну». Керівник громадської організації «Українська справа» Віктор Стеблянко, зокрема, відзначив, що нещодавно виповнилося 110 років відтоді, як Микола Міхновський проголосив свій реферат у Полтаві «Самостійна Україна». Саме цей документ поклав початок сучасної української історії у боротьбі за створення незалежної України. «Саме цей реферат надихнув усіх інших борців за незалежність держави» - підкреслив він.

За словами самого автора «це розповідь про те, що сталось зі мною та іншими українськими в’язнями в нацистському концентраційному таборі. …. я твердо вирішив написати цю розповідь, поки не згасло життя останнього українця, який пережив Голокост. Наші страждання дотепер надто часто ігнорувались або й повністю заперечувались»…

Книга була видана вперше англійською мовою і визнана Бібліотекою Конгресу США першою розповіддю людини неєврейської національності, яка пережила Голокост. Життя автора, що розкривається на сторінках книги, є надзвичайно змістовним та цікавим. Зокрема, 15-річний Степан вступив до лав Організації Українських Націоналістів, за звинуваченням в причетності до якої і потрапив до Освенціму. Відповідальність за майбутнє держави надихає автора до плідної громадської праці в повоєнні роки, що знайшло не менш цікаве відображення у репрезентованій книзі. У презентації книжки взяли участь відомі історики Полтавщини Віктор Ревегук.

журнал «Старожитності та сучасність»