Вже вкотре переконуєшся, що все у цьому світі відносне – красу треба вміти бачити, красу треба вміти показувати, але однієї краси інколи буває замало. Хочеться принаймні відчувати автентичність того міста, куди потрапляєш, як завжди, відкриваючи для себе Україну. Бо як її можна любити, не знаючи? Мандрівним філософом чи мандрівним романтиком бути тут замало.
Ці думки стають реальнішими, коли приїздиш до Полтави. Відразу сприймаєш усе через призму Кіровограда (бо то ж твоя батьківщина) – очима – архітектуру, слухом – мовлення, душею – гостинність, спостерігаєш поведінку і хочеш віднайти риси, що можуть вказати: ось, це полтавці!
Знайомство з містом почалось знайомством із хазяйкою квартири, де можна було оселитись, по вулиці… Жовтневій. Не впевнена, що це полтавська автентичність, але на шторах у кімнатах там були намальовані квітки, у пелюстках яких написані букви – м.о.с.к.в.а, а в середині – число 80. Перша асоціація стала дороговказом: шукай у Полтаві відгомін російської культурної експансії. Шукати не довелось, бо як тільки потрапляєш у центр міста і піднімаєш очі на будинки, відразу бачиш відбиток саме російського впливу на цій землі.
Та почнемо з початку. Про музеї, галушки, пам'ятники і …футбол. Знайомством з Полтавою завдячую патріоту свого міста, знавцеві історії України, її традицій, культури, просто галантному полтавчанину Роману Чабановському, який був моїм неперевершеним гідом протягом дня.
Бруківкою, між камінням якої проросла зелена трава, йдемо по центру цього міста, що дало Україні Івана Котляревсього, Панаса Мирного, красиву легенду про Марусю Чурай…Вулиця трохи нагадує нашу (кіровоградську) Леніна, якою можна дійти до обласних осередків культури – театру, філармонії, педагогічного університету…і трохи – київський Андріївський Узвіз, можливо, через митців, що виставили на продаж свої роботи обабіч бруківки. Кожною клітиною душі намагаєшся відчути історичність цієї миті - пригадуєш, як на парах з історії української літератури дивувались – виявляється, на Полтавщині народилась добра частина українських письменників! Філософ Григорій Сковорода, славнозвісний Микола Гоголь, історик і громадський діяч Михайло Драгоманов, композитор Микола Лисенко, брати Платон і Георгій Майборода, письменники Василь Барка, Олесь Гончар, Остап Вишня, байкар Євген Гребінка…
Які ж умови стали причиною формування саме тут численої когорти української інтелігенції? Можливо, специфічний полтавський ареал, що має особливу енергетику, а ця енергетика передалася людям, що живуть у тій місцевості…
Історія ніколи не стверджує щось категорично і конкретно. Так є і з віком Полтави, чого не скажеш про вік Єлисаветграда-Зіновєвська-Кіровограда. Донедавна вважали, що лік її рокам починається з 1172-го – із часу згадки в Іпатіївському списку «Слова о полку Ігоревім» (пам'ятний знак нині розташовується на Івановій горі), але під час робіт в історичному центрі Полтави було знайдено докази давнішого існування перших поселень, тож тепер полтавці кажуть, що їхньому місту приблизно 1100 років.
Поступово поселення перетворювалося з провінції на …«малий Петербург» - саме така назва зустрічається у краєзнавчій літературі про часи розбудови Полтави (а Кіровоград у цей час називали маленьким Парижем…) Що відразу кидається в очі і є не таким, як у Кіровограді? По-перше, це мовлення. Фірмовим полтавським «шо-шо» назвати не можна, адже так говорять у багатьох містах і містечках України, а от самі полтавці твердо переконані, що говорять вони саме полтавською мовою. Коли звертаєшся у магазині українською, намагаються переходити на рідну мову, як російською – спокійно використовують сусідську мову ( у Кіровограді ж із мовним питанням гірше – ступінь асиміляції сільського суржикомовного населення із міським «рускім» набагато вищий, причому вживаються такі суто кіровоградські діалектизми як «німа» в значенні «немає» або «гаварю» із глухим «г»).
Якимось чином ріднить наші міста і наявність фортеці та оборонного укріплення навколо поселення. Сьогодні історичним місцем у Кіровограді є вали, що лишились від оборонної споруди часів Єлизавети, у Полтаві ж таке укріплення свого часу було дерев'яним, тож і не збереглося до наших часів. Панорамний вигляд міста видно з Іванової гори (а от красу Кіровограда скоро не можна буде й розгледіти з валів через побудову нових багатоповерхівок в історичному центрі міста).