Магазин спортивного харчування Strong Life
Дерево благодарностей2Благодарности
 • 1 Сообщение от admin
 • 1 Сообщение от admin
+ Ответить в теме
Показано с 1 по 3 из 3.
 1. #1
  Offline
  part of me

  Полтава. Спаська церква


  Полтава. Спаська церква, 1706 р.

  Те, що ми бачимо знадвору муроване, насправді цегляний саркофаг, покликаний захистити дерев'яну церкву від руйнування. Звичайно, скажете ви, дикий спосіб захищати пам'ятку. Звичайно, скляний купол був би кращим... Втім тут треба зауважити на одне "але". Рік, коли цей захист встановили. Не багато і не мало - 1845. Так, пам'ятки захищали вже тоді. Мотиви власне були іншими, тоді ця церква розглядалася не як пам'ятка архітектури, а радше як пам'ятка історії. Адже саме в ній захисники обложеного шведами міста присягали захищатися до останньої краплі крові, і саме в ній Петро І молився після перемоги в відомій битві.

  Станом на 1837 рік церква геть занепала. Відвідуючи того року Полтаву, російський іпмератор Олександр ІІ пожертвував 2000 карбованців на її ремонт. Пізніше дворяни Полтавської губернії зібрали ще близько 25000 карбованців приватних внесків. На ці кошти в 1845 році над церквою, за проектом архітектора А.Тона спорудили цей саркофаг

  Ось що про церкву пише ПГА:
  Сооружение деревянное, трехсрубное, с притвором с запада, одноглавое. Квадрат центрального сруба при помощи парусов переходит в восьмигранник завершения. Бабинец соединен с центральной частью полукруглой аркой-вырезом. Деревянная часть заключена в кирпичный оштукатуренный футляр, накрытый большим приземистым куполом. Вокруг деревянных стен оставлен проход. Здание — единственный образец деревянного зодчества XVIII в. на Полтавщине

  В 1847 році біля церкви побудували та освятили дзвіницю. Однак, на відміну від церкви, доля її була сумною, її зруйнували у 30-х 20 ст. Нову, абсолютно інакшу за стилем, модернову, збудували вже у наш час

  Знайти церкву не складно. Знаходиться вона у маленькому скверику обабіч центральної пішохідної вулиці Полтави - Жовтневої неподалік знаменитого будинку земства (нині краєзнавчого музею)


 2. #2
  Offline
  part of me

  Спаська церква, 1705, 1811, 1845 (Церква в футлярі)


  [SIZE=4]Церква в футлярі (Спаська церква, 1705, 1811, 1845)  [SIZE=1]Фото Володимира Удовіченка, листопад 2006 р.

  Невеличка церква на Спаській вулиці у Полтаві на перший погляд зовсім не здається дивною. Дещо приземкувата баня, цегляні потиньковані стіни... Насправді ж, Спаська церква - це пам'ятка будівництва... дерев'яного, крім того - єдина, що збереглася на Полтавщині з XVIII ст. Щоб зрозуміти, в чому ж тут секрет, треба звернутися до багатої подіями історії церкви.

  Дерев'яну, з міцних дубових брусів, Спаську церкву поставили у 1705-1706 роках у середмісті Полтави поблизу Курилівської брами. Будівництво ініціював настоятель церкви-попередниці, що згоріла за рік до того, а допомагав у спорудженні церкви полтавський полковник Іскра. За кілька років храмові довелося стати свідком героїчної оборони полтавської фортеці. 21 червня 1709 року її захисники біля стін Спаської церкви присягнули стояти насмерть і не здати місто ворогу. Й присяги своєї дотрималися - відомо, чим закінчилася для шведів Полтавська битва (втім, добре це чи погано було для України, ще й досі не вирішили історики). Згодом, за легендою, Петро І слухав у Спаській церкві подячний молебень за перемогу. Та й відпочивав після бою він неподалік - про це нагадує пам'ятник, що за кількадесят метрів від церкви. Дев'ятиметрову піраміду із барельєфом сплячого лева, увінчану шоломом і обладунками, встановили у 1849 році, до 140-річчя Полтавської битви.

  [SIZE=1]На цих фото видно "коридор" між внутрішніми дерев'яними і зовнішніми цегляними стінами, що оперізує всю споруду по периметру. Зовнішні стіни оберігали історичну пам'ятку, як футляр, а заодно і створювали ефект "термоса" в холодну погоду.
  Фото Володимира Удовіченка, листопад 2006 р.
 3. #3
  Offline
  part of me

  Re: Полтава. Спаська церква
  Йшли роки, дерев'яна церква почала руйнуватися, її навіть частково розібрали через вітхість - вцілів лише бічний приділ. Але, на щастя, завдяки історичним заслугам пам'ятку було врятовано. У 1837 р. царевич Олександр Миколайович (майбутній імператор Олександр II) пожертвував кошти на збереження пам'ятки. За проектом відомого архітектора А.Тона над дерев'яною спорудою 1845 року звели мурований "футляр" у вигляді однобаневого храму (до нього ще добудували дзвіницю, але її розібрали у 1930-х роках). Між внутрішніми та зовнішніми стінами по периметру церкви залишили прохід. Тепер його частково займають ризниця та інші допоміжні приміщення, решта ж являє собою коридорчик. Взимку у церкві, напевно, тепло - подвійні стіни виконують роль термоса.
  Ідея "церкви в футлярі" не тільки дозволила зберегти історичну пам'ятку, але й подарувала нам унікальну "споруду в споруді".


  [SIZE=1]Фото Сергія Криниці, квітень 2008 р.  [SIZE=1]Загальний вигляд перед реконструкцією 1845 р. Літографія Селезньова за рисунком Арандаренка 1830-х рр.
  [COLOR=#422a04][ПГА, т.3, с.292-293]: Часть бывшей Преображенской церкви Крестовоздвиженского монастыря, разобранной за ветхостью в 1811 г. Боковой придел, в котором, по преданию, Петр 1 торжественно отмечал победу в Полтавской битве, решили сохранить и в память об этом историческом событии в 1837-1845 гг. над ним соорудили каменный футляр по проекту архит. А. Тона.
  Сооружение деревянное, трехсрубное, с притвором с запада, одноглавое. Квадрат центрального сруба при помощи парусов переходит в восьмигранник завершения. Бабинец соединен с центральной частью полукруглой аркой-вырезом. Деревянная часть заключена в кирпичный оштукатуренный футляр, накрытый большим приземистым куполом. Вокруг деревянных стен оставлен проход.
  Здание - единственный образец деревянного зодчества XVIII в. на Полтавщине.

  [COLOR=#422a04] [Пам'ятки архітектури та містобудування України. - К.: Техніка, 2000 р., с. 198]:

  Дерев’яну Спаську церкву зведено 1706 р. в історичному середмісті Полтави поблизу Курилівської брами настоятелем згорілої в 1704 р. Спасо-Преображенської церкви І.Світайлом. Допомогав у спорудженні церкви полтавський полковник І.Іскра.
  Після сумнозвісної Полтавської битви влітку 1709 р. у цій церкві слухав подячний молебень російський цар Петро І, а біля церкви поховано загиблих захисників Полтавської фортеці.
  У 1837 р. царевич Олександр Миколайович (майбутній імператор Олександр II) пожертвував кошти на збереження пам’ятки. 1845 р. за проектом харківського архітектора А.Тона навколо дерев’яної церкви з відступом від її стін змуровано “футляр” у вигляді однобаневого храму, а 1847 р. з заходу до нього добудовано муровану дзвіницю. У 1890 р. територію обведено мурованою огорожею. Дзвіницю розібрано в 1930-х роках.

  Дерев’яну церкву складено з дубових брусів. Вона тридільна, з притвором-ганком, прямокутними зрубами й одним однозаломним верхом, укритим ґонтом. Перехід від четверика нави до восьмерика верху - за допомогою плоских трикутних пандатив.
  Мурований “футляр” - тридольний, з прямокутними компартиментами й приземкуватою банею. Вікна - прямокутні, дверні прорізи - зі зрізаними верхніми кутами. Стіни зовні й усередині потиньковані та побілені, дахи та баня укриті покрівельною сталлю по дерев’яних кроквах і кружалах.
  Спаська церква - єдиний уцілілий на Полтавщини зразок дерев’яного храму XVIII ст., один з найперший прикладів консервації історичних споруд.
  В.В.Вечерський
  Джерело
+ Ответить в теме

Похожие темы

 1. Моя Полтава
  Savercore в разделе Полтава туристична
  Ответов: 6
  Последнее сообщение: 31.12.2008, 22:48
 2. Полтава
  P0rn0 в разделе Полтава туристична
  Ответов: 3
  Последнее сообщение: 04.12.2007, 00:33

Теги для этой темы