Саме завдяки ансамблю з адміністративних будівель початку 19-го століття славиться Полтава як справжнісінька архітектурна перлина.


Місцевий зодчий Михайло Амбросімов зумів перетворити на родзинку типовий проект, розроблений російськими архітекторами. Так з’явилася Кругла площа, а згодом – Корпусний сад. Та в часи незалежності історики довели, що схожа Двірцева площа в Петербурзі побудована на 30 років пізніше за полтавську.

«Це ж буквально точна копія Санкт-Петербурга, як старого міста, що тут мало місць. Я знаю ці гармати, коли ще в дитячому садочку був, мене маленьким водили. Ось ці гармати, вони стріляли по нашим загарбникам, ось історія, люди тут ходять», - розповідає колишній полтавчанин Руслан Вассерман.

Справжні старовинні гармати – біля монумента Слави російської зброї, встановленого на честь 100-річчя полтавської битви. Чарівний корпусний сад довкола монумента – улюблене місце дорослих і маленьких полтавчан. Пішохідна вулиця Олександрівська приведе вас від Круглої площі, прямісінько до Іванової гори.

«Ми з вами знаходимося на Івановій горі, місце, святе для кожного українця, бо саме тут народився, жив і помер, творив, приніс нам світло, видатний українець, зачинатель нової української літератури Іван Петрович Котляревський», - розповідає екскурсовод Наталя Кузьменко.

На цій горі садиба-музей Котляревського, Успенський собор, білосніжна ротонда, з якої відкривається неймовірний краєвид на місто, та зовсім сучасний пам’ятник Полтавській галушці.

Православна святиня 17 століття – Хресто-Воздвиженський монастир, чоловічий – до революції, і жіночий з часів війни. На його території вцілів єдиний в Україні бароковий семибанний собор, інші знищені в радянську епоху. А ще там зменшена копія Київської лаврської дзвіниці.

«Будинок, який згадується усіма, хто приїжджав до Полтави – будинок краєзнавчого музею, адже це прекрасний зразок стилю український модерн», - каже екскурсовод Наталя Кузьменко.

Полтавське губернське земство, у якому нині музей, перший зразок цього стилю. Збудований 1908-го року Василем Кричевським, прикрашений майолікою, кахлем та українськими візерунками з полтавських килимів і рушників. Ще одна цікава будівля – з двома птахами з жіночими головами на вході. Колись тут був Земельний банк, тепер СБУ. У Полтаві є пам’ятники, що розповідають про людей, які тут народилися або присвятили місту своє життя. А ще безліч місць для відпочинку, де діти залюбки бавляться серед дерев, квітів і сонця.

Оксана Буньківська, «ФАКТИ», ICTV