Пушкіна 41/28
Вы просматриваете тему Полтава історична: Залишки історії у сьогоденні в подразделе Полтава туристическая, который находится в форуме Полтава; Пушкіна 41/28
Пушкіна 41/28
ну, какби...я бачу кілька дописів з припущенням, що бруківка робилася з пам"ятників.
Але написів мало б бути значно більше, як на мене.
У майстерні тріснула плита - її пустили на бруківку, чим не варіант? Тобто чимало може бути причин, чому поодинокі плити пішли на дорогу, але щоб ціле кладовище...
От, до речі, пан Странадко (stranadko) пише на цю тему.
Да, цікаво. Якось це пройшло повз мою увагу.
Надо разобраться ))вулиця Ватутіна в районі перетинання з вулицею Пушкіна також була вислана плитами з кладовищ, які згодом були закатані в асфальт.
fabulist, те, що пише Странадко, підтвердило мої слова (що в радянські часи старе кладовище зрівняли з землею і саме з нього "будматеріали"). Так само невідомо що будували з матеріалів храму на ринковій площі. Для комуняк не було нічого святого.
fabulist, дякую за посилання.
не факт, що ВСЯ бруківка з надгробків.
На сьогодні ми маємо фото 5 фрагментів з написами:
РОД 15 АП СКОНЧ 22 О (родился 15 апреля, скончался 22 октября) (напис стерся, але підтверджено, що він дійсно там був)
СК 24 ф (скончался 24 февраля)
Рах... (начало фамилии)
... конч 2.. (скончался 2...)
камень с годом 1908
Якщо припустити, що є ще:
*не знайдені і не сфоткані
*перевернуті
*стерті
то іх набагато більше...
виклала книгу Вайнгорта "Записки провинциального архитектора", може, хтось ще не читав
дуже класна, там багато цікавих розповідей про історію, архітектуру і взагалі про життя полтави в радянські роки.
Відповідь знайдена! Згадавши розповіді старих людей і увімкнувши інтуіцію мені все ж таки вдалося визначити що це постамент під могильний памятник Миколи Андрійовича Дмитрієва. Тоді це було міське кладовище, а у 1982 році, після закриття кладовища, дружина Дмитрієва перенесла його прах на діюче кладовище на Боженка, там він похований з лівого боку, трохи вглибині, на початку алеї героїв. Cтарий пам'ятник було зруйновано, залишився лише цей постамент.
Ось посилання http://histpol.pl.ua/pages/content.php?page=1753 - тут про Дмітрієва і його загибель
http://histpol.pl.ua/pages/content.php?page=251 - а тут про могилу
Додаю фото з книги "Енциклопедичний довідник Полтавщина", 1992 рік видання. Якість фото не супер, але іншого знайти не вдалося. Також фото меморіальної дошки на площі Конституції.
Тепер було б добре до фундамента зруйнованого пам'ятника приробити хоча б табличку з написом що це за споруда...
Ще хочу додати до всього вище сказаного, що радянська влада ніколи не шанувала померлих.
Наприклад коли в 30-ті роки проводили розстріли невинних "ворогів народу" біля села Триби в Полтавському районі, нині це сосновий ліс біля Макухівки, там біля Харківської траси ще монумент споруджено, то місце було вибрано не випадково - там пісчаний грунт і легко закопувати трупи. А потім, вже в післявоєєні роки на частині того місця зробили міське звалище, а іншу частину, щоб ніхто ніколи не довідався про ці розстріли, пустили під піщаний кар'єр... Пісок з кістьми пішов у бетон, з якого будували будинки та інші споруди у Полтаві... Я сам особисто був свідком того, що це правда, коли під час перебудови гаража, просіюючи пісок для бетонування, який було привезено на початку 80-х з того кар'єру і засипано на підлогу гаража, в ньому знаходив людські кості, частини черепів, шматки тканини одягу, підошву з черевику і навіть одну пістолетну кулю... А сусід ще розповів, що коли привезли цей пісок у 1982 році, самосвал його висипав, то в ньому було і два цілих черепа, з кульовими отворами ззаду, тобто стріляли в спину...
Викладаю списки старих і нових назв вулиць у Полтаві та містах Полтавської області.
Взято з довідника Полтавщина за 1992 рік, дані на 1991 рік, зараз вже деякі вулиці знову перейменовано, а деяким повернуті історичні назви.
![]()
LAEN, Где-то в середине 90-х (может быть какой-то плюс или минус). Помню Тихонович дал команду немного подремонтировать этот отрезок Октябрьской. Тогда цоколи начали облицовывать камнем и укладывать плитку вместо асфальта, только это за счет там арендаторов и хозяев, а каменку, фонари менял город. По-моему так.
Спасибо, Ялинка, что выложила такую замечательную книгу! Прочитал не отрываясь за это утро) Очень интересно, жаль, что таких мемуаров не так много, как того хотелось бы.
AlexDS, ага, так и было. Мне кажется где-то в 97-98 это было
Еще в 2007 году при прокладке кабеля в районе этого парка экскаватором были человеческие кости отрыты, так что не такой уж и прах там лежит... А если учесть, что глубина прокладки кабеля около 80 см, считай по костям ходим..Количество жертв, захороненных на территории так называемых "Красных казарм" не может быть названо точно. В изданном в 1962 году путеводителе по Полтаве сказано, что там лежит прах более 10 тысяч человек.
з.ы. По ссылке Ялини некоторые эпизоды отсутствуют, тут более полная версия http://histpol.pl.ua/pages/content.php?page=3564#32
да, странно, шо там якісь прогалини і книга неповна
вчора знайшла її друкований варіант. в кінці є цікаві старі фотографії полтави. відсканила сьогодні і все разом з текстом зліпила в одний пдф (кому треба - вишлю). подивитись можна тут: http://issuu.com/jalyna/docs/zapiski...o_architektora