Магазин спортивного харчування Strong Life
Дерево благодарностей13Благодарности
 • 8 Сообщение от admin
 • 5 Сообщение от Ялина
+ Ответить в теме
Показано с 1 по 2 из 2.
 1. #1
  Offline
  part of me

  Легенда про гору Панянку


  До нашого часу дійшла легенда, пов'язана із назвою гори Панянки, яка колись була передмістям і підходила до самого Черкаського бастіону - однієї з важливих захисних споруд фортеці Полтава.

  Це сталося в 1710 році. На Полтавщині почалась епідемія чуми, а з Персії налетіла хмара сарани, яка знищувала посіви. І ось тоді, як розповідає легенда, якась дівчина-полтавка порадила мешканцям міста викопати під цією горою з бастіоном криницю й пити з неї воду. Криницю викопали, натрапили на джерело з чистою смачною водою, і чума незабаром пройшла. І тоді вдячні полтавці назвали цю гору Панянкою, бо ім'я дівчини не знали, а в ті часи дівчат в українських містах звали панянками. Так і залишилась на віки згадка про мудру дівчину-полтавку в найменуванні мальовничої околиці міста.

  У легенді безперечно звучить елемент вигадки. Але є історичні факти, які можуть частково підтвердити цю подію. Справа в тому, що в цитаделі фортеці в ті далекі часи справді не вистачало джерел питної води. Це врахував навіть шведський генерал Гілленкрок, який керував облогою Полтави в квітні-червні 1709 року і планував спершу захопити міський посад, де було чимало криниць і джерел з водою для пиття. Вони подекуди збереглися й до нашого часу.  Природно, що нечисленність криниць, з яких у той тяжкий рік брали воду здорові і хворі мешканці міста, могла сприяти поширенню інфекції. І навпаки, відкриття інших допоміжних джерел чистої води, причому не тільки біля названої гори, як про це говориться в легенді, айв інших міських районах, могло поліпшити санітарний стан і поряд з іншими засобами боротьби з хворобою сприяло припиненню інфекції.

  На початку XIX ст. російський художник Стадлер створив кілька гравюр, на яких були зображені околиці Полтави того часу. На одній з цих гравюр, датованій 1804 роком, є й гора Панянка і криниця над шляхом. Чи не та криниця, про яку розповідає легенда? Про це ми можемо тільки здогадуватись. А в наші дні до джерел легендарної давнини веде затишна полтавська вулиця Панянка.

  Автор статті Валерій Анікеєнко ( http://orenda.pl.ua )

 2. #2
  Offline
  Пророк

  Re: Легенда про гору Панянку


  а на місці тої легендарної криниці побудували полтававодоканал :)
+ Ответить в теме

Похожие темы

 1. Ответов: 48
  Последнее сообщение: 21.11.2011, 11:50
 2. Ответов: 2
  Последнее сообщение: 28.04.2010, 16:14
 3. Спасём гору Клементьева в Крыму!
  wwa в разделе Життя міста Полтава
  Ответов: 7
  Последнее сообщение: 25.02.2010, 18:47

Теги для этой темы