Грошова допомога постраждалим у війні!
Магазин спортивного харчування Strong Life
Дерево благодарностей205Благодарности
+ Ответить в теме
Страница 1 из 6 1 2 3 ... ПоследняяПоследняя
Показано с 1 по 10 из 59.
    Пророк

Полтава непопулярна

Poltava beauty free - Полтава поза туристичними довідниками і весільними маршрутами.

Новачок

Re: Полтава непопулярна

Знайомі нотки Промзони

01.01.10. Прогулянка за маршрутом «Полтава-4 – Тарний – Комбікормовий – Промзона –
    Половки – Браїлки»

Всі батьки як батьки – дітей на йолку в центр міста водять, а я, непутьовий, потеліпався з сином по треш-маршруту на Промзону. Але то в нас традиція така: 1-го січня щороку ми робимо обхід полтавських маргіналій саме за наведеним вище маршрутом.

Почали з літака.

Колись цей парк називався Парк Слави Авіаційної Дивізії. Був він зарослим і затишним. Отам, де зараз дитяча поліклініка, були куширі і пустир, можна було вничку навіть вогнище розвести і шашличок замутіть на вихідних чи на свято. За літаком стояла велика стела з картою «Героический путь Полтавской гвардейской авиационной дивизии». Вона як щит прикривала тих, хто відпочивав у глибині парку. Я, чесно кажучи, думав, що стелу відреставрують і на ній викарбують окрім карти польотів ще й прізвища героїв-авіяторів. Але стели не стало. Зараз тут фен-шуй від міського голови і райффайзен банку. А прізвища героїв авіаполку вигравірувані на підніжжі пам’ятника-літака. По ним (по прізвищам) топчуться діти та підлітки, гріються навколо Вічного Вогню, внаслідок чого більшості прізвищ вже не розлічити. Мені всякий раз не по собі стає, як я бачу тусовку на плитах цього пам’ятника і підкурювання від Вічного Вогню. Я нікого не засуджую, але здобуте мною радянське ідеологічне виховання змушує ставитись до таких вчинків, як до вандалізму. Та з іншого боку я розумію, шо то ж просто вогонь і чому б біля нього не погрітись і не підкурити. А ще я чув, як цей парк тепер називають Парком Дитячих Хвороб (ПДХ). Самі розумієте чому.

Воєнний городок «Полтава-4» зараз називається «вельми пристойним мікрорайоном «Авіамістечко» («ПВ» від 30.12.2009). Щодо пристойності і престижності – головних мірил нашого часу – я не знаю і по-старому називаю цей район Полтавою-4. Раніше тут не було вулиць (Юрченко, Комарницького) і «швидка», на якій я працював, виїздила просто за номером будинку. Водії несамовито лаялись на якість тутешніх доріг. Харчувались бригади швидкої допомоги також тут – у недіючому зараз кафе «Пілот». Пам’ятаю дуже смачну сметану у граньоних стаканах мухінського дизайну і як за вікном столовки чекали на нас симпатичні біло-червоні «РАФіки» (в ті часи (90-і роки минулого століття) гараж Полтавської станції швидкої допомоги складався із близько трьох десятків «РАФів», пари-трійки «УАЗів» і однієї «Волги-ГАЗ-24-купе» з бортовим номером «4» по клічкє «Катафалк»)

Тепер тут будують шось вельми пристойне, але вже схоже на руїни. Кажуть, то буде басейн. А колишнє перше КПП із залишками ульотних малюнків часів ВПС СРСР мабуть перетвориться на офіс, сюди вже вставили євровікна.

Новачок

Тарний – мікрорайон, названий від Тарного заводу, одного з найстаріших, до речі, заводів Полтави. Тут народився полтавський поет Нугатов (Валерій Твердохлєб). Крім Нугатова відомих тарчан-полтавчан я не знаю. Тут розміщувався Полтавський міський медвитверезник (зараз – Центр кризової наркологічної допомоги і жіноче реабілітаційне відділення Полтавського наркодиспансеру). Але візитна картка Тарного – Синій Стул. Гострі на язик студенти-медики називають його – Памятник Твёрдому Стулу (в противоположность стулу жидкому).

На північно-західній околиці Полтави (ЖБІ, Тарний, Полтава-4, Браїлки) ми з Ілюхою нарахували сім вартих уваги пам’ятників (крім Музею дальньої авіації):
    1. Вінт (пам’ятний знак на честь Операції «Френтік» напроти 11-ої школи)
    2. Вищезгаданий Літак
    3. Танк (з написом «За рідний Екватор Рідну Полтаву!»)

4. Синій Стул
    5. Дуло – малопомітний знак на честь героїв ВВВ з залишками справжнього автомату часів другої світової (на газоні поблизу зупинки «ЖБІ»)
    6. «Шилка», яка воювала в Афганістані. Стоїть на території контори кабельного телебачення «Сателліт» (чи «Поиск»? – трясця їх розбере) на вулиці Комбайнерів.

7. Найстаріший (за версією автора цієї статті) каналізаційний люк у Полтаві – 1939 рік (на зупинці «11 школа» на тій стороні, де «ПСМ «Профіль»).

Може ше хто зна які достопримечательности в цьому районі, то підкажіть.

Мешканці Тарного дуже ображалися, коли «Тарний» називали «Браїлками», але «бігали» тарчани і браїлчани разом. «Бігали» головним чином проти Алмазного і, рідше, проти Половків. Так, в Полтаві теж були «бігуни». Не такі криваві і численні як у Кривому Розі, але були. Збігались вони переважно в районі сучасних Садів (однойменного мікрорайону тоді ще не існувало, а були яблуневі сади, яри та посадки між ними) та в районі теперішнього ставку, що розкинувся внизу повз шлях Половки-Алмазний (вул. В-Тирнівська). В 70-ті роки тут було (і ще трошки є) село Пушкарівка, більша частина якого в 1980 році була знесена бульдозерами і затоплена з утворенням так званого бетонного ставку і греблі, по якій проклали шлях, що з’єднав Половки з Алмазним. Отут, на місці цього ставка і відбувалися війни бігунів. Комбінація «Тарний-Браїлки» проти «Алмазного» (Даманського) була сама поширена в ті часи.

Зараз назву «Тарний» майже не чути. Кажуть: ЖБІ. Тому що зупинка така. Але хто довго живе в тому районі, той знає в чому різниця між ЖБІ і Тарним. Ця різниця така ж невловимо відчутна, як і різниця між «Садами-3» і Огнівкою ;)

Район ЖБІ* (я маю на увазі назву району, а не назву заводу – ЗБВ) в сучасному полтавському фольклорі увічнений піснею «На ЖБИ опять дожди и ты меня домой не жди (Подруга верная моя, нельзя два раза выпить зря)». Цей сумний і прекрасний блюз написав тодішній мешканець малосімейки на ЖБІ, художник і музикант, заслужений ютубівець Полтави і завсігдатай полтавахворуму (Полтава – хворим), Маріо. Його група тоді мала назву «Роллс Ройс» (или «Птенцы Геринга»?). Роллс ройс і ЖБІ – який міцний контраст! Але для мене в цьому немає протиріччя. Бо саме серед робітників, що заморились працювати, та в їхніх дітей, зайо*аних тими батьками-робітниками, народжуються мрії про путь к успєху, роллс-ройси і про голоногих тьолок на заднєм сідєнії. Звідси, з промзони (по фіг, чи то Пітсбург в США, чи Дарниця в Києві) родом і реп, і гангста, і блюз. Та й взагалі майже вся сучасна музика працює на енергії індастрієлу, незалежно від стилю. Бо промозона – це парник, де вирощуються мрії про краще життя. І як казав один мій знайомий, який ще буде тут фігурувати: «Всі заводи на світі, щоб вони не виробляли, виробляють романтику». Тому в слові «промзона» лунає цей романтичний корінь «ром».
    Новачок

Йдемо далі. Полтавський комбікормовий.

Після руйнування 22-го заводу, ПККЗ став найвищим діючим заводом Полтави. Я маю на увазі висоту корпусів, а не труб (сама висока труба мабуть у «Хіммаша») чи якість продукції (хоча можливо у комбікормового вона й вище ніж у «Домініка»))). У комбікормових заводів взагалі дуже цікава архітектура – така поважно-потужна, монолітно-елітна (елітна в тому сенсі, що тільки у комбікормових заводів і у елеваторів є свій стиль, що легко упізнається навіть здалеку, а решта заводів розпізнається тільки за табличкою). Між комбікормовим і тарним заводами стоїть старовинний будиночок з неповторною архітектурою (другого такого в Полтаві немає), знаходиться столова, що працює тільки дві години на день (хоча я ніколи не бачив її відчиненою, як і ніколи не бачив покупців у магазині, який рекламує Синій Стул).

А ще тут кидається в очі незрозуміле і неадекватне слово «Бурат» без жодного пояснення шо то таке. Якісь мутно азіятські асоціації воно викликає. Хоча… «Да, скифы – мы! Да, азиаты – мы!», «Нас – тьмы, и тьмы, и тьмы» (с). И сколько бы мы Европой себя не называли, слова «евроремонт», «еврозабор», «евробетон» нас палят)))

Вулиця Шевченко дотяглась з центру міста аж сюди – до комбікормового. За перехрестям із Маршала Бірюзова, вулиця Шевченко перетворюється на провулок, і між гаражами повз завод ЗБВ просочується на вулицю Харчовиків. Там свій шарм. Тут свій. Отакий:

І ось такий:
    Новачок

Взагалі хітом цієї прогулянки було небо. Воно було насичено голубим із плямовидними концентратами погрозливо-синього. То розвиднювалось, то збиралось на сніг. Але було тотально-відчутним. Небо панувало. Мабуть через відсутність людей на вулицях. Бо крім двох пенсіонерів під літаком і двох песиків біля залізничного переїзду ми майже нікого не зустріли.

«В Полтаві багато простору і неба» – згадав я слова Томаша, одного з помічників Лами Олє Нідала, який в 2003 році за особистим запрошенням приїздив в Полтаву вивчати можливості щодо відкриття тут буддійського центру. В Полтаві він був вперше і Полтава йому тоді дуже сподобалася. Саме своєю просторістю. Але з відкриттям центру не заладилося. По-перше, в Полтаві дуже сильний православний егрегор (а серед народу і досі культивуються язичницько-чаклунські, забобонні штучки). По-друге, в Полтаві люди переважно інертні, життя тут відбувається за традиційно-устаканеними звичаями і щось ініціативно-нове тут завжди зустрічає похмурий опір ліниво-старого. Як у «Замку» Кафки. Чи у «Догвіллі» Трієра. Але то може й на краще. Хтозна. Живемо ж якось і без буддійського центру. Хоча кришнаїти он у Шиловці побудувалися. Треба до них сходити, спитати, чи є в них чаванпраш.
    Новачок

Перед залізничним переїздом звертаємо праворуч. Йдемо по коліям. Нас наздоганяє маневровий. Пре цистерни. Через годину сунеться назад.

Залізничні ворота міста – то не вокзали, як прийнято вважати, а промзони, які першими зустрічають потяги, що вкочуються до міст. Якщо їхати з Полтави до Київа – це Дарницька промзона. Якщо їхати з Київа до Полтави – то Супрунівський промвузол і оця безіменна промзона, що на кордоні між Половками, Браїлками і Юрівкою (на карті, до речі, вона теж позначена як Супрунівський промвузол).

Новачок

Той самий мій знайомий, який вже фігурував тут, в’їжджаючи до Полтави експресом «Київ-Харків», сказав, дивлячись на зубожіле полтавське графіті і жалюгідні врайти, переважно похабної тематики: «Я бачу з молодіжною субкультурою у Полтаві туго». «Ну, у нас для молоді будуються ковзанки…» – несміливо почав я, але у відповідь почув: «Якщо молодь ходе на спеціально збудовані для неї ковзанки, значить їй нічим зайнятись. Молодь має бути радикальною. А ковзанки – це конформізм».

Слова спірні. Хоча дійсно, мають же існувати і у Полтаві якісь суто молодіжні течії зі своїми оригінальними нонконформістськими проявами, але я щось нічого про це не чув, хоча, наприклад, власне я був би не проти, аби похмурі паркани нашої промзон розквітли яскравим графіті. Було б і веселіше дивитись з вікна потяга, і для молоді був би самовираз, бо граффіті – це ж все таки молодіжне мистецтво. І мені завжди цікаво роздивлятись граффіті на під’їзді до Одеси чи до Київа, бо там є що роздивлятись. Я вже мовчу про Будапешт, рясно вкритий дуже стильним і сміливим граффіті. А так, дійсно, якось сумно стає з вигляду на ось це:

Невже «Бутиркою» обмежується самовираз нашої молоді? Цьому напису десь років три. Він з’явився в ті часи, коли тут тусувались трамадольщики (дві пігулки трамадолу видно на фотці по лівому краю – вони намальовані на стіні ). Мабуть тут торгували тими пігулками, бо прохід на вулицю Ковпака, як і прохід на Половки, були рясно засипані порожніми біло-червоними блискучими «фантіками» від тих «конфет». Зараз цього «трамадолового дощу» немає, трамадол наче приборкали (хотілося б сподіватись, хоча свиня болото знайде), поруч з «Бутиркою» з’явилось декілька більш продвинутих граффіті, але в цілому з огляду на все це стає прикро за нашу молодь, за її бідний внутрішній світ, спаплюжений конформізмом і культом споживання.

«Где та молодая шпана, что сотрет нас с лица земли? Ее нет» (с)
    Виростають слухняні юзери мобільних телефонів, власники автомобілів та постійні клієнти для чергових знижок у торгових центрах.
    Новачок

А промзона, тим часом, дивиться на нас зі свого бетону. У бетонних заводів, до речі, теж свій оригінальний слонодизайн, отже до вищезгаданих комбікормових заводів і елеваторів треба додати і заводи ЗБВ. Їх також легко впізнати за одним тільки зовнішнім виглядом.

Недобудови – обов’язковий елемент промзон. «Зняти тут кліп», «Закалампуцать бульбік», «Бухануть», «Нас*ать і пос*ать», «Написати шось» – ось п’ять найбільш поширених думок, які зазвичай приходять до відвідувачів недобудов. І все це – і бульбікі, і пляшки, і фекалії, і написи на стінах знаходиться тут – серед порожнеч колишніх грандіозних задумів.

Стосовно написів у недобудовах Промзони. Хто знає, шо трапилось з Кітті Кет? Бо отаке от побачили:

Завсідник

Огромное спасибо автору за рассказы ... Очень много узнал интересного и познавательного :)
    Новачок

Вирулюємо в напрямку «Екватору». Тріп кінчається. Небо, голубе як будка «Водоканалу» відкриває нам нову Полтаву – Полтаву 2010 року.

Звідси, від «Екватору», рушають безкоштовні автобуси в напрямку Полтави елітної, популярної – в центр, де визначні та історичні пам’ятки підлампічено для істеблішменту та гостей міста. А ми щойно зловили кайф від промзони та замизканих спальних районів – від Полтави непопулярної. Але власне мені тут чомусь комфортніше, може через те, що промзони і спальні райони ближче до природи: «естественный ход событий и бесстрашная честность вещей здесь преобладают над нелепыми человеческими попытками спрятаться за модным дизайном в престижном месте» (с)

всі фото - Соні Еріксон мобайл 1,4 мгпл, крім танка (Ілля Волик), та люк-1939 (romko_suc)
+ Ответить в теме
Страница 1 из 6 1 2 3 ... ПоследняяПоследняя