До кінця нинішнього року Мінтрансзв'язку України має намір провести конкурс на видачу трьох ліцензій для надання послуг зв'язку третього покоління (3G) в стандарті UMTS. Як повідомляє Comnews, ліцензійні умови і дата проведення тендеру поки невідомі - ці чинники залежатимуть від військових.

Ліцензія на надання послуг 3G на сьогоднішній день є лише у одного оператора - "Укртелеком". Компанія запустила послугу в комерційну експлуатацію тільки через два роки після отримання ліцензії, яка (за інформацією Mobilnik.ua) обійшлася їй в 30 мільйонів доларів. Варто відзначити, схоже, що державному операторові зробили велику знижку, оскільки за даними все тих же Comnews, в грудні 2007 року відділ Національної комісії з питань регулювання зв'язку України, Володимир Зверєв відзначав, що номінальна вартість ліцензії складає 142 мільйони доларів.

Решті операторів України до цього доводилося шукати альтернативні варіанти для наданням послуг високошвидкісного доступу в Інтернет, оскільки не зайняті "Укртелекомом" частоти використовувалися військовими. Компанія "Телесистеми України" (що працює під маркою Peoplenet) надає послуги зв'язку стандарту CDMA2000, за цим же стандартом працює оператор "Інтертелеком". Крім того, 3G за стандартом CDMA надає на Україні оператор UMC ("МТС-Україна").

За попередніми оцінками тендер на надання ліцензії 3G повинен був пройти на Україні осінню 2007 року. Згодом цей очікуваний місцевими операторами зв'язку захід перенесли на невизначений термін, оскільки підготовка до конкурсу була частково блокована владою. Втім, навіть якщо оператори отримають довгождані ліцензії, відкритим залишиться питання розподілу частот, яке - як показує російський досвід - може додатково затримати розгортання мереж 3G.