Грошова допомога постраждалим у війні!
Магазин спортивного харчування Strong Life
Дерево благодарностей11Благодарности
+ Ответить в теме
Страница 1 из 2 1 2 ПоследняяПоследняя
Показано с 1 по 10 из 17.
 1. #1
  Offline
  Філософф

  Коли щедрують, колядують, посівають в Україні?


  От хто скаже, коли в який день правильно робити ці приємності святкові? А то в дитинстві батьки якось ніколи не підтримували, а самій тепер з сімнею хоцця...

 2. #2
  Sky
  Offline
  Небо в твоїх очах ©

  re: Коли щедрують, колядують, посівають в Україні?


  Коля́дки — величальні обрядові пісні зимового циклу, які походять з глибокої давнини. Колядки приурочені до найголовнішого свята — Різдва Христового. З'явилися колядки, в яких архаїчні мотиви й образи перепліталися з біблійними (народження, життя, муки, смерть і воскресіння Христа). Окреме місце посідають церковні коляди авторського, книжного походження («Тиха ніч, свята ніч»; «Нова радість стала»; та інші).

  Колядки з'явилися ще у язичницькі часи і пов'язані з днем зимового сонцестояння, яке називали святом Коляди, або Коротуна. Його святкували 25 грудня. Вважалося, що в цей день Сонце з'їдає змій Коротун. Всесильна богиня Коляда в Дніпровських водах народжувала нове сонце — маленького Божича. Язичники намагалися захистити новонародженого. Вони проганяли Коротуна, який намагався з'їсти нове Сонце, а потім ходили від хати до хати, щоб сповістити людей про народження нового Сонця, і зображення цього сонця носили з собою. Ця традиція збереглася й до сьогодні. А тільки на небі сходила зоря, колядники заходили в двір, будили господаря і співали його родині величальних пісень про сонце, місяць, зорі. Ці пісні й стали називати колядами або колядками. Згодом, із появою християнської релігії обряд колядування був приурочений до Різдва Христового. Виникли нові релігійні колядки з біблійними образами, які також набули великої популярності в народі. За обробку та відновлення колядок бралися видатні композитори: Микола Лисенко, Станіслав Людкевич та ін. Колядки, за традицією вшановували всіх членів родини: господаря, господиню, хлопця, дівчину. Колядування поєднувалось із відповідними іграми, танцями, музикою. Колядували групами: «отаман», «звіздар», «міхоноша» та «ряжені».

  Через тиждень після Коляди 31 грудня, або 13 січня (за новим стилем), відзначали Щедрий вечір (День преподобної Меланії). Цей день ще називали Меланки. За традицією, святкування супроводжувалося обходом хат із побажанням людям щастя, здоров'я і добробуту в Новому Році. Щедрували теж групами: «Меланка» і «Василь» та «Ряжені». Коли порівняти колядки та щедрівки («Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка»), то можна побачити ластівок, жито, посіви. Це свідчить, що Новий Рік зустрічається з весною.

  Колядки і щедрівки в українського народу існують дуже давно. Вони беруть свій початок ще в дохристиянські часи, коли люди поклонялися багатьом богам. Наші предки-язичники святкували свято коляди під час зимового сонцестояння. З прийняттям християнства вони змішалися з християнськими віруваннями.

  Язичники святкували свято Коляди, або як його ще називали свято Коротуна 25 грудня за старим стилем. Вони вірили що в цей день Сонце з'їдає змій Коротун, а в Дніпрових водах богиня Коляда народжує нове сонце. Щоб захистити новонародженого вони проганяли Коротуна а потім ходили від хати до хати звіщаючи про народження нового сонця. Язичники співали пісні про сонце, місять і зорі. Ця традиція збереглася і до наших днів, але змінила свій мотив із християнським. На Різдво колядники також ходять від хати до хати і співають колядки, але пов'язані із народженням Ісуса Христа.

  Колядки — величальні пісні українських хліборобів, пов'язані з давнім культом Сонця. Предки українців відзначали три фази Сонця — весняне рівнодення, літнє і зимове сонцестояння. Молоді люди перевдягались і ходили по дворах співати колядки, бажаючи добробуту господарям. Іноді отримані від господарів подарунки — печиво, коровай тощо — називалися Колядою.

  Згодом, із появою християнської релігії обряд колядування був приурочений до Різдва Христового і в колядках з'явились біблійні і світські мотиви. Традиція колядування збереглася й до сьогодні. Як тільки на небі являється перша зоря — розпочинається Свята Вечеря, а діти збираються гуртомі йдуть вітати усіх колядками з народженням Христа.

  Зараз в Україні Коляда асоціюється перш за все з колядками, які співають власне на свято Різдва Христового (6-7 січня за новим стилем). Але небагато хто знає, що спочатку ці колядки співалися Коляді на його Різдво.
  Джерело:Колядки
  Щедрівки — величальні українські народні обрядові пісні. Виконуються під Новий рік і під Йордан у Щедрий Вечір.

  Відповідно до різдвяно-новорічних звичаїв, щедрівки так само, як і колядки, величають господаря і членів його родини.

  У щедрівках висловлюється побажання багатого врожаю, добробуту, приплоду худоби, доброго роїння бджіл. Поетичне слово в щедрівках і колядках виконує магічну функцію. У давніх щедрівках і колядках відбилися часи Київської Русі й збереглися образи князівсько-дружинного побуту. У щедрівках і колядках християнського циклу знаходимо мотиви біблійних і євангельських та апокрифічних оповіданнях: картини народження Христа, поклоніння волхвів і пастухів. У багатьох щедрівках і колядках християнські мотиви і євангельські оповідання сполучені з життям і побутом українського селянина («Господь волики гонить, Пречиста Діва їсточки носить, а святий Петро за плугом ходить»). Образи святих вводяться, щоб надати ще більшої магічної сили поетичній формулі.
  Щедрівки і колядки християнського циклу відзначаються своїм глибоким етичним змістом і великою мистецькою красою. Основні мотиви їх — християнська любов, милосердя, глибока пошана до матері.
  Щедрівки відрізняються від колядок своїм неодмінним приспівом «Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на весь вечір».
  Джерело: Щедрівки
  І ще дещо є тут Українські традиції
 3. #3
  Offline
  Пророк

  re: Коли щедрують, колядують, посівають в Україні?


  В Полтаві щедрують на старий Новий рік, тобто 13.01., ввечері. "Посипають", - вранці 14.01. Колядувати, здається, не прийнято, але якби був такий звичай, то робили б це на Різдво, тобто ввечері 6.01.
 4. #4
  Sky
  Offline
  Небо в твоїх очах ©

  re: Коли щедрують, колядують, посівають в Україні?


  Ответ Сообщение от черешня Посмотреть сообщение
  Колядувати, здається, не прийнято, але якби був такий звичай, то робили б це на Різдво
  Чері, а може зберемся форумом, згадаємо українські традиції? Коза, дід, чорт, хто там ще... Зірку зробимо...
 5. #5
  Offline
  ри?

  re: Коли щедрують, колядують, посівають в Україні?


  Будемо ходити щедрувати і колядувати?! По хаткам і квартірам? Ура!! Я вивчу щедрівку)

  Щедрик-щедрик
  Щедрівочка
  прилетіла ластівочка...
 6. #6
  Offline
  Пророк

  re: Коли щедрують, колядують, посівають в Україні?


  Давайте!
  А от в Диканьці щедрують 31.01. ввечері. Може розпочнем щедрувати по диканських звичаях? І вообще, що люди собі думають?
  Святкувати Новий рік форумом будем? 29.12-30.12?
 7. #7
  Sky
  Offline
  Небо в твоїх очах ©

  re: Коли щедрують, колядують, посівають в Україні?


  Ответ Сообщение от черешня Посмотреть сообщение
  Святкувати Новий рік форумом будем! 29.12-30.12!
  Нарешті, хоч хтось наважився сказать. А то всі такі нерішучі.
 8. #8
  Offline
  ри?

  re: Коли щедрують, колядують, посівають в Україні?


  Ответ Сообщение от черешня Посмотреть сообщение
  29.12-30.12?
  черешня, а 31.12 вже будемо відходити від празнування під святковим столом?
  Я думала, тре' святкувати з 31.12 по 3.01 ...ну десь так...не менше)
 9. #9
  Offline
  Здібна учениця

  re: Коли щедрують, колядують, посівають в Україні?


  Ответ Сообщение от черешня Посмотреть сообщение
  Святкувати Новий рік форумом будем? 29.12-30.12?
  тільки не 29-го! в мене корпоратіфф)) а так до 5-го я цілком вільна)))

  Ответ Сообщение от черешня Посмотреть сообщение
  А от в Диканьці щедрують 31.01. ввечері. Може розпочнем щедрувати по диканських звичаях?
  незнаю як потенційні "клієнти" відреагують: моя мама завше тих, хто приходить в інші дні (не 13-го) вичитує)))
 10. #10
  Offline
  2.0

  re: Коли щедрують, колядують, посівають в Україні?


  черешня, чо не прийнято? я шо не в Полтаві живу!!!??? ахвігєть
+ Ответить в теме
Страница 1 из 2 1 2 ПоследняяПоследняя

Похожие темы

 1. Ответов: 136
  Последнее сообщение: 01.03.2017, 20:45
 2. Чупакабра в Україні
  LAEN в разделе Теревені
  Ответов: 0
  Последнее сообщение: 25.08.2010, 15:55
 3. Ответов: 21
  Последнее сообщение: 12.12.2009, 10:40
 4. коли втрачаєш себе....
  ХмаркА в разделе Творчість та Інтереси
  Ответов: 86
  Последнее сообщение: 02.09.2008, 09:29
 5. Геноцид в Україні
  fragov в разделе Кіно
  Ответов: 0
  Последнее сообщение: 01.11.2007, 11:01

Теги для этой темы