«До того, як розпочався екологічнй рух, була одна смілива жінка та її дуже смілива книга»,- саме так розпочинається стаття про Рейчел Карсон у виданні Time, яке віднесло видатного еколога, біолога та письменника до 100 видатних людей століття. Саме тому я й розпочав свій конкурс з Рейчел Карсон. «Мовчазна весна» - це початок, великий поштовх світовому екологічному руху.

Рейчел Карсон народилася в 1907 році в штаті Пенсільванія, США. З дитинства вона однаково сильно любила природу й любила писати. Свої перші історії Рейчел почала писати в 8 років, а вже в 10 мала перше опубліковане оповідання. Так само сильно вона любила й читати. Спільним для всіх її улюблених книг була природа, особливо Рейчел любила книги про океани й моря.

Любов до літератури підказала вибір напрямку навчання. Спочатку Рейчел Карсон вивчала філологію, але згодом змінила свою головну спеціальність й почала вивчати біологію. Вже підчас навчання Рейчел Карсон працювала в лабораторії, аби покращити скрутне матеріальне становище. В 1932 році здобула ступінь магістра зоології й планувала продовжити наукову роботу й здобути докторський ступінь, однак змушена була через два роки шукати постійну роботу, аби фінансово допомагати родині. За рік у Рейчел помер батько, й справи стали ще гіршими. В 1935 Рейчел почала працювати в американському Бюро рибного господарства: спочатку готувала сценарії для наукових радіо програм, а через рік стала молодшим гідробіологом. В той же час писала публікації для журналів та місцевих газет. Писала про підводне життя та свої дослідження.

Перша книга «Під вітрами моря» (Under the Sea-Wind), що вийшла в 1941 році була майже непомічена, однак це не завадило Рейчел Карсон вважати її своєю улюбленою. Відомість принесла книга «Море навколо нас», яка була опублікована в 1951 році й протягом багатьох тижнів очолювала список бестселерів. В 1952 році Рейчел Карсон покинула урядову службу, аби повністю присвятити себе творчості.

Рейчел Карсон з самого початку була дуже стурбована повсюдним використанням пестицидів після другої світової війни. Вона вирішили застерегти людей від довготривалих наслідків надмірного використання пестицидів. Вона хотіла написати статтю про це, однак журнали виявилися незацікавленими. Пізніше Рейчел Карсон написала книгу! У «Мовчазній Весні» (1962 рік) вона закликала науковців, які працюють в галузі сільського господарства, та урядовців відмовитись від повсюдного отруєння планети пестицидами, а громадськість – змінити ставлення до ролі людини в природі. Книга основана на наукових доказах та фактичній інформації про шкоду пестицидів, гербіцидів та інших небезпечних хімічних речовин, які застосовувалися в промисловості та сільському господарстві. Рейчел Карсон зверає увагу на проблеми при тестуванні компаніями нових хімічних речовин, на недотримання інструкцій при використанні пестицидів, на недостатній рівень та не чітке дотримання законодавчої бази. Реальні факти, подання в доступній формі наукових основ та науковий авторитет Рейчел Карсон зробили «Мовчазну весну» дуже популярною.

Після публікації книги Рейчел Карсон відразу була звинувачена представниками хімічної промисловості та деякими урядовцями в алармізмі. Її називали «істеричною жінкою», некомпетентною для написання подібних книг. Однак подібні закиди не завадили «Мовчазній Весні» стати бестселером! Навіть зараз, майже через 50 років, цю книгу вважають поштовхом для розвитку нового екологічного руху та джерелом натхнення для нових поколінь екологічних активістів. «Мовчазна весна» домоглася свого – ДДТ було заборонено до використання в США у 1972 році, хоча й з певними винятками.

Померла Рейчел Карсон в 1964 році після довгої боротьби з раком грудей.

Найвідоміші книги: «Мовчазна весна» (Silent Spring) та «Море навколо нас» (The Sea Around Us).

Прочитати уривки з книги “Мовчазна весна” Ви можете за допомогою сервісу Google Books Search.

Дізнатись більше про Рейчел Карсон:
rachelcarson.org
Rachel Carson’s environmental ethics

(с)