Грошова допомога постраждалим у війні!
Магазин спортивного харчування Strong Life
Дерево благодарностей12Благодарности
 • 2 Сообщение от crazyastronomer
 • 1 Сообщение от crazyastronomer
 • 3 Сообщение от crazyastronomer
 • 2 Сообщение от crazyastronomer
 • 3 Сообщение от Lera
 • 1 Сообщение от crazyastronomer
+ Ответить в теме
Показано с 1 по 6 из 6.
 1. #1
  Offline
  модератор

  6 червня 2012 - останній транзит Венери по сонячному диску


  Вранці 6 червня невеличка темна пляма пройде по сонячному диску, водночас відбудеться одна з найбільш рідкісних астрономічних подій.

  Планета Венера - сяючий маленький серпик, який ми нині, за місяць до зближення із Сонцем, можемо спостерігати на вечірньому травневому небі. Наша космічна сусідка - є найближчою планетою до Землі, і саме зараз, на початку червня вона наблизиться на мінімальну відстань до нас - 0,29 а.о. (43 млн км), таким чином її видимий діаметр буде більший за будь-яку іншу планету на небосхилі.
  Обертаючись навколо Сонця трохи швидше, ніж Земля (7 місяців), майже щороку вона опиняється на лінії між нами та Сонцем. Тоді, впродовж одного-двох місяців ми не бачимо її на небі, оскільки вона ховається у променях Сонця. Але не кожного разу вона затуляє собою сонячний диск, бо орбіти Венери й Землі нахилені під різними кутами, й тому для земного спостерігача вона проходить трохи вище чи трохи нижче повз Сонце.
  Однак, трапляються співпадіння, коли планета проходить точно посередині між нами й Сонцем. Саме тоді ми можемо спостерігати свого роду затемнення - т.зв. транзит, або проходження, Венери по диску Сонця. Оскільки видимий діаметр Сонця складає 31,5', а Венери - не більше 1,0' (однієї мінути), виглядає вона як невелика темна цятка на яскравому сонячному диску. Неозброєним оком побачити її нелегко, однак навіть найменший бінокль (обов"язково зі спеціальним фільтром!!!) дозволяє добре роздивитися це явище.
  Рідкісність події не є перебільшенням. Астрономи вирахували, що транзити Венери трапляються з інтервалом у 8-121-8-105 років. Тобто, останні два були у 1874 і 1882рр., сучасні - у 2004 і 2012рр., майбутні - у 2117 і 2125рр. Навряд чи хто-небудь з-поміж читачів матиме змогу дожити до ХХІІ сторіччя...
  Уперше Йоганн Кеплер передбачив це явище на 1639 рік. Він помер раніше, однак англійські астрономи Джеремі Горрокс та Уїльям Кребтрі скористалися розрахунками, і були першими людьми, що побачили планету на фоні Сонця. Це був черговий тріумф астрономічної науки і підтвердження теорії руху планет, створеної Кеплером.
  Наступні два транзити, через сторіччя - 1761 і 1769 - спостерігали вже багато вчених, зокрема такі відомі особи, як Едмунд Галлей, Михайло Ломоносов. Не лишилися осторонь Її Величність Катерина ІІ (котра спостерігала транзит у Петербурзі) та лейтенант британського флоту Джеймс Кук, який того року здійснював небезпечне навколосвітнє плавання, і спостерігав транзит Венери, перебуваючи на Таїті.
  Ще через сторіччя, у 1874 і 1882, були відзняті перші фотознімки цього явища (фотографія тоді тільки з'явилася!) та були зроблені важливі розрахунки величини астрономічної одиниці, що дало більш чіткі поняття про розміри Сонячної системи.
  Транзит 2004-го року був першим у епоху цифрових технологій та мас-медіа. Його вже спостерігали усім світом, і численні результати ви можете прямо зараз віднайти в інтернеті. І ось нарешті, транзит 2012-го року, буде всього лиш сьомим у нашій історії, ба навіть четвертим, коли брати до уваги лише територію колишньої Російської імперії. До речі, обидва наступні транзити ХХІІ сторіччя практично не буде видно в Україні, тому не чекайте 235 років, а вписуйте власне ім'я в історію зараз!

  Нажаль, для мешканців України умови цього разу будуть гіршими, аніж 8 років тому. Втім, майже уся Європа, у тому числі й Україна побачить якусь частину цього явища. Якщо глобально тривалість проходження Венери по диску Сонця становитиме 6 год 40 хв, то полтавці зможуть побачити менше половини - близько 3 годин. Рано вранці 6 червня на північному сході зійде Сонце, вже із Венерою на дискові, і близько 7-ої ранку для нас все скінчиться.
  Але ж є і більш сприятливі місця на планеті. Коротко розповім про них далі.
  Дарвін (Північна територія Австралії) - певно, найкраще місце на всій земній кулі. Транзит видно повністю, від початку до кінця, хоча й невисоко над горизонтом, а зимова погода у австралійській пустелі забезпечить ґарантовано ясне небо.
  Мауна Кеа - вершина цього вулкана Гавайського архіпелага підіймається на 4км над рівнем моря, тому хмари залишаться внизу, а захід Сонця буде видно на прозорому й чистому небі.
  Новосибірськ, Уланбатор, Пекін - для тих, хто не зможе потрапити до Австралії чи на Гавайї, може бути найкращим варіантом, оскільки там також видно весь транзит, а погода на початку літа більш-менш ясна. Однак, у Новосибірську транзит почнеться, ледь-ледь Сонце відірветься від горизонту, а у східному Китаї усі ваші сподівання може зруйнувати черговий тайфун.
  Таїті - місце, де 243 роки (рівно один цикл) тому спостерігав Джеймс Кук. Бажаючі поєднати астрономію із історією та екзотикою просто мусять потрапити туди!
  Токіо - двома тижнями раніше (21 травня) там також буде видно кільцеподібне сонячне затемнення, а двома добами раніше (4 червня) - ще й часткове місячне.

  Нажмите на изображение для увеличения
Название: tov2012_forum_s2-1200px.jpg
Просмотров: 0
Размер:	80.5 Кб
ID:	35015

  Як бачите, доволі значна частина земної кулі матиме змогу бачити це явище. Деякі інші локації, варті уваги:
  Красноярськ, Іркутськ, Улан-Уде, Чіта, Норильськ, Якутськ, Хабаровськ, Владивосток, Магадан, Петропавловськ-Камчатський та інші частини Східного Сибіру і Далекого Сходу (якщо ви їх дістанетесь) - теж забезпечать гарні умови для спостережень, однак північна погода може бути дуже примхливою...
  Столиці азіатських країн (Сеул, Гонгконг, Маніла, Ділі) теж варті уваги для туриста, який не бажає летіти до Росії.
  Мурманськ, Кольський п-ів, Лапландія - завдяки полярному дню, що розпочався, Сонце буде видно у нічні та вранішні години над північним горизонтом.
  Рейк'явік - те саме, але із певною особливістю: під час транзиту, Сонце сяде за горизонт на пару годин, а потім знов зійде. Така коротка ісландська ніч!
  Астана, Ашґабат, Кагір - компромісні варіанти (транзит видно не повністю). Так, Казахстан ближчий до України, ніж Сибір, і погода у червні там краща. Із тих самих міркувань один спеціалізований американський туроператор обрав Туркменістан. Єгипет - майже 100% ґарантує вам ясне небо, але тривалість явища усього 2 години - навіть менше, ніж в Україні.

 2. #2
  Offline
  модератор

  Re: 6 червня 2012 - останній транзит Венери по сонячному диску


  Часу на роздуми, звідкіля, як і з ким спостерігати лишається дуже мало - трохи більше 2 тижнів. Очевидно, що до Австралії мало хто полетить. Я збираюся бути у Новосибірську, де вже запланована досить насичена публічна програма (NB: 4 роки тому Новосибірськ був "столицею" сонячного затемнення, тому досвід організації є). Численні групи любителів астрономії на теренах СНД організують заходи у своїх містах та споряджають експедиції до Сибіру. Що напевне буде імхо - в Україні усі планетарії підготують спеціальну програму для широкого загалу. Але ж, не забувайте, що розпочнеться це "дійство" приблизно о 4-ій годині ранку!

  Ще раз нагадаю: ДИВИТИСЯ НА СОНЦЕ БЕЗ СПЕЦІАЛЬНИХ БЛОКУЮЧИХ СОНЯЧНИХ ФІЛЬТРІВ - НЕБЕЗПЕЧНО ДЛЯ ВАШИХ ОЧЕЙ. ЯКЩО ВИ БАЧИТЕ ПЕРЕД СОБОЮ БУДЬ-ЯКИЙ ОПТИЧНИЙ ІНСТРУМЕНТ (БІНОКЛЬ, ТЕЛЕСКОП ТОЩО), НАПРАВЛЕНИЙ НА СОНЦЕ - ПЕРЕКОНАЙТЕСЯ У НАЯВНОСТІ, ЯКОСТІ ТА ПРАВИЛЬНОМУ ЗАКРІПЛЕННІ БЛОКУЮЧОГО АПЕРТУРНОГО ФІЛЬТРА, ІНАКШЕ РИЗИКУЄТЕ НАБУТИ СЛІПОТУ ПІСЛЯ НЕТРИВАЛОГО ПОГЛЯДУ НА СОНЦЕ. БУДЬТЕ УВАЖНИМИ ІЗ ДІТЬМИ - ВОНИ НАПЕВНЕ ЦЬОГО ТЕКСТУ НЕ ЧИТАЛИ!
 3. #3
  Offline
  модератор

  Re: 6 червня 2012 - останній транзит Венери по сонячному диску


  На українській Вікіпедії є досить непогана стаття про майбутнє явище: http://uk.wikipedia.org/wiki/Транзит...ску_Сонця_2012
  Там само - години початку (сходу Сонця) і кінця для основних міст України та планети.

  Приблизно так це виглядатиме (але ж тривалість понад 6 годин!)


  Сьогодні увечері роздивився Венеру у свій невеличкий бінокль (22х32), неймовірно красивий сяючий серпик, але вже доволі низько над горизонтом, тому у місті дуже важко віднайти її. Розраховую, що після 30-31 травня вона буде вже недосяжною для звичайних спостережень. (а через тиждень вже буде на сонячному дискові!)
 4. #4
  Offline
  модератор

  Re: 6 червня 2012 - останній транзит Венери по сонячному диску


  До речі, мало не забув згадати важливий факт: транзит Венери у Полтаві, за сприятливої погоди, буде добре видно із Білої Альтанки.
  У Полтаві (за літнім часом):
  4:36 - схід Сонця, у цей час Венера вже пройшла половину хорди по сонячному диску (висота над горизонтом 0°)
  7:37 - третій контакт, Венера торкається краю (висота над горизонтом 26°)
  7:55 - четвертий контакт, Венера сходить із сонячного диска (висота над горизонтом 29°)
  Видима тривалість явища 3 год 18 хв.

  Поки що попередній прогноз на 4-8 червня обіцяє спекотну та ясну погоду.
 5. #5
  Offline
  Пророк

  Re: 6 червня 2012 - останній транзит Венери по сонячному диску


  http://ziza.qip.ru/2012/06/08/prokho....html?from=qip
 6. #6
  Offline
  модератор

  Re: 6 червня 2012 - останній транзит Венери по сонячному диску


  Ответ Сообщение от Lera Посмотреть сообщение
  http://ziza.qip.ru/2012/06/08/prokho....html?from=qip
  Ще, на додачу до того, crazyastronomer дивиться на це все із Новосибірська
  Офтоп:
  спробуйте відрізнити по фотці, де я, а де москалі

+ Ответить в теме

Похожие темы

 1. Ответов: 1
  Последнее сообщение: 09.07.2010, 23:11
 2. Транзит!!!
  FreeZ в разделе Локальні Мережі та Інтернет в Полтаві
  Ответов: 0
  Последнее сообщение: 17.10.2008, 12:21
 3. Відключити запит диску
  сергій в разделе Софт
  Ответов: 2
  Последнее сообщение: 25.08.2008, 23:32
 4. Ответов: 29
  Последнее сообщение: 07.03.2008, 00:17
 5. Placebo Київ 3 червня
  Крапля в разделе Архів афіши
  Ответов: 0
  Последнее сообщение: 31.05.2007, 00:31